Haydar Dümen'in ölümü şaşkına çevirdi! Gizlice gömüldü

Nöropsikiyatri uzmanı ve cinsel sağlık danışmanı Haydar Dümen, hayatını kaybetti. Haydar Dümen'in önceki gün öldüğü ve sessiz sedasız düzenlenen bir törenle toprağa verildiği ortaya çıktı. Haydar Dümen'in şüpheli ölümü neden öldü sorularının sorulmasına neden oldu. İşte Posta gazetesindeki köşe yazılarında halkın cinsel sorunlarına yaptığı espirili çözüm önerileriyle akıllarda yer edinen Haydar Dümen'in kimliği ve ölümüyle ilgili detaylar..

Selin Gül Alptekin 11 Şub 2022 -21:34
haydar dümen.jpg

Nöropsikiyatri uzmanı Haydar Dümen, yakalandığı koronavirüs hastalığına bağlı kalp durması sonucu dün 91 yaşında vefat etti. Haydar Dümen, Covid-19 önlemleri çerçevesinde düzenlenen törenle İstanbul'da toprağa verildi.

ÖLÜM HABERİ KÖŞESİNDEN DUYURULDU

Posta gazetesi yazarı, psikiyatr ve seksoloji uzmanı Haydar Dümen, dün Covid-19'a bağlı kalp durması sonucu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Vefat haberini aynı gazetede çalıştığı köşe yazarı arkadaşı Mehmet Coşkundeniz sosyal medya hesabından, "Gazetemiz Posta'nın yazarı, Haydar Dümen hocamızı Covid-19 nedeniyle kaybettik. Türkiye'nin en renkli doktoruydu. Sadece cinsellik konusundaki yazılarıyla değil, hayvan sevgisiyle de tanınırdı. Nur içinde yatsın" notuyla duyurdu.

Haydar Dümen, Covid-19 önlemleri çerçevesinde Ulus'taki Arnavutköy Mezarlığı'na defnedildi.

haydar dümen s.jpg

HAYDAR DÜMEN KİMDİR?

Haydar Dümen, 1931 yılında Uşak'ın İkisaray köyünde doğdu. Yaşadığı köyde ilkokul olmadığı için başka köyde bir ailenin yanında kalarak okudu. Ortaokul ve lise ikinci sınıf bitene kadar Uşak’ta kaldı. Lise son sınıfı fen şubesi olduğu için Afyon'da okudu. Liseden sonra kazandığı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okumak için İstanbul'a giden Dümen, 1955 yılında mezun oldu. 1958 yılında nöropsikiyatri uzmanı olarak nöroloji ve psikiyatri dallarında uzmanlık diplomasını aldı. 25 yıl devlet hastanelerinde çalıştıktan sonra 1980 yılında emekli oldu.

Taksim İlkyardım şimdiki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1965-1980 arasında şef olarak çalıştı. O tarihte Cumhuriyet gazetesinde “Akıl Hastalarının Teşhiri Doğru Değildir” makalesinden dolayı Samsun'a sürgün olarak tayin edildi.

Daha sonra araştırma ve yazın hayatına giren Dümen, özellikle cinsellik üzerine yazdığı kitaplarla dikkatleri üzerine topladı. Dümen, medyada cinsel problemler üzerine konuşmalar ve röportajlar yaptı.

Haydar Dümen, Güzin Abla gibi dert dinleyen gazete köşe yazarlığı yaptı. Özellikle cinsel yaşam konusundaki problemleri değişik bir mizah anlayışı ile kaleme alarak cevapladığından geniş bir okuyucu kitlesine sahipti.

Haydar Dümen, 23 kitap yazdı. Dümen’in, çok sevdiği için evinde 6 tane özgürce uçan kargası bulunuyordu.

Diğer Haberler