'15 Temmuz'dan hevesimizi alamadık' diyen Sevda Noyan hakkında karar çıktı

Türkiye'de 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişimi sonrasında yaşanan tutuklama ve gözaltıları canlı yayında değerlendirirken "Hevesimizi alamadık" diyen Sevda Noyan hakkında karar çıktı. Noyan'ın mahkemeye gelmediği duruşmada savcı, Noyan hakkında "Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüse" yönelik tehdit unsuru oluşturduğunu belirtti.

Selin Gül Alptekin 17 May 2022 -16:22
sevda noyan 15 temmuz haber

Bir dönem Gülen Cemaati'nin televizyon kanalı Samanyolu TV'de kocası Engin Noyan'la televizyon programı yapan Sevda Noyan, 15 Temmuz darbe girişiminde "Hevesimizi alamadık istediklerimizi tam yapamadık" diyerek dikkatleri üzerine çekmişti. Noyan'ın, "15 Temmuz kursağımızda kaldı, bizim sitede var üç beş. Benim listem hazır açıkçası" sözleri nedeniyle yargılandığı dava, 'uzlaşma' kararıyla düşürüldü.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Sevda Noyan katılmadı. Noyan'ı avukatı Oğuz Özer duruşmada hazır bulundu. Davanın şikayetçileri de duruşmaya katılmadı.

Duruşmada görüşünü açıklayan savcı, sanık Sevda Noyan'ın televizyon programında söylediği sözlerin 'Tehdit' suçunu oluşturduğunu belirtti. Dosyanın uzlaştırma bürosuna devredildiği ve hazırlanan raporda tarafların uzlaştığı ifade edildi. Bu nedenle savcı davanın düşmesine karar verilmesini talep etti.

"MÜVEKKİLİM ANAYASAL DÜZENE KARŞI BİR SÖZ SÖYLEMEDİ"

Sanık Sevda Noyan'ın avukatı Oğuz Özer, "Müvekkilim suç işleme kastıyla veya Anayasal düzene karşı sözler sarf etmemiştir. Aksine darbe karşıtlığı ve Anayasal düzenini koruma adına, belirtilen şekilde beyanda bulunmuştur. Özellikle suç işleme kastı yoktur. Mağdurlar ile müvekkilim arasında uzlaşma sağlandığı rapor edilmiştir. Düşme kararı verilsin" dedi.

Mahkeme, sanık Sevda Noyan ve şikayetçiler arasında uzlaşma sağlanması nedeniyle davanın düşmesine karar verdi.

sevda noyan araf ülke

AİŞE SEVDA NOYAN KİMDİR?

Sevda Noyan Ülke TV'deki (Arafta Sorular/Esra Elönü) programında, olası bir darbe girişimi durumunda, ailesinin 50 kişiyi öldürebileceğini, sitesinde (öldüreceği) 3-5 kişinin olduğunu "Listem hazır" diyerek açıklamıştı. Eski güzellik uzmanı Noyan, Engin Noyan'ın da eşi olarak biliniyor.

Sevda Noyan'ın şimdiki eşi Engin Noyan bir dönem, Samanyolu TV'de dini program da yaptı. Hatta Engin Noyan, müzisyen eşi Eser ile 24 yıllık evliyken, bugünki eşi Sevda Hanım ile yaşadığı yasak aşk ile gündeme gelmiş evi terk etmişti.

Eski ismi Sevda Köse olan Sevda noyan ilk evliliğini İtalyan Massimo Reggio ile yaptı ve Sevda Reggio soyadını kullandı. Sevda Reggio, daha sonra 2000 yılında Münib Engin Noyan ile evlenmiş ve Sevda Noyan olmuştur. Sevda Noyan kendi deyimiyle, 'cahiliye dönemi' hayatında güzellik uzmanı olarak çalışıyordu.

İzmir'de Ege TV'de makyözlük yapıyordu. Buradaki çalışmalarında yöneticiliğe kadar yükselmişti. Burada çalışırken, kanal tarafından düzenlenen birçok organizasyonu tertipliyordu. 1996 yılında Bursa'ya yerleşti. 1999 yılında Bursa'da Bursa Hakimiyet Gazetesi'nde Magazin Müdürü olarak çalıştı.

"Taksi Bursa" adı altında taksilerde okunacak bir dergi çıkardı.

Samanyolu televizyonunda "Kapılar ve Köprüler" programını yapmakta olan Engin Noyan ile tanıştı. Engin Noyan'ın ile evlendiğinde iki çocuk sahibi olan Sevda Noyan yazar ve yorumculuk yaptı.

Fatih Altaylı, katıldığı televizyon programında ölüm listeleri hazırlamaktan bahseden, “Biz aile olarak 50 kişiyi götürürüz” diyen Sevda Noyan’ın geçmişini yazdı.

İşte Altaylı’nın kaleminden Sevda Reggio’nun Sevda Noyan olma hikayesi:

Engin Noyan 1990’ların sonunda birdenbire Fetullah Gülen etkisine girmiş, bir marjinallikten, bir başka marjinalliğe savrulmuş yıllarca FETÖ kanalı Samanyolu TV’de program yapmış, Fetullah Gülen’e övgüler düzmüş bir adam.

Şimdilerde neci bilmiyorum ama FETÖ’cü darbe başarılı olmuş olsaydı şimdi TRT’de program yapıyor olacağından eminim.

Konu komşuyu öldürmek için listeler hazırlayan Sevda Noyan ise bu beyin 2. eşi.

Engin Noyan geçmişte Eser Noyan ile evliydi ve sahneye Noyan and Noyan adıyla çıkarlardı.

Sonra Engin Noyan FETÖ’cü oldu.

Ardından 2000’lerin başında Eser Noyan, Engin Noyan’ın bir metresi olduğu iddiasıyla ortalığı birbirine kattı.

Engin Noyan haliyle bu iddiaları yalanladı.

Eser Noyan ise kocasının bir televizyon kanalında çalışan bir makyözle birlikte olduğunu iddia etti.

Makyözün adı Sevda Reggio idi. Eski kocasının soyadını kullanmaya devam ediyordu. O da İzmir sosyetesinin gülüyken, boşanmış ve kendini dine adamıştı.

Engin Bey daha sonra Eser Noyan’dan boşandı ve ilişkisinin olmadığını iddia ettiği Sevda Reggio ile evlendi.

İşte bu liste hazırlayıp katliama hazırlanan kadın o kadın. Eski Reggio, şimdi Noyan.

Yani ortada seyirlik süper bir film var.

Senaryo diye yazıp oynatsanız absürd komedi diye epey bir izlenir sanki!

Ama bu kadar saçmalığın gerçek olacağına kimse inanmaz o ayrı…

Diğer Haberler