Cumhurbaşkanı Erdoğan Abdülhamit Gül'ü neden görevden aldı? Saray'da neler oluyor

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, görevinden istifa etti. Yerine, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ atandı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün neden görevden alındığı yerine neden eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın getirildiği merak konusu oldu. İşte Saray kulislerinden gelen son dakika bilgileri..

Alpaslan Bolemgil 29 Oca 2022 -13:05
ABDÜLHAMİT GÜL BEKİR BOZDAĞ HABER.jpg

Türkiye'de hukuk sisteminin son yıllarda ağır suistimallere uğradığı ve keyfi hukuk uygulamalarının ayyuka çıktığı bir dönemde Adalaet Bakanı olarak görev yapan Abdülhamit Gül bakanlık görevinden istifa etti.

ŞEREF MALKOÇ'UN DAMADI

Abdülhamit Gül, kamu baş denetçisi Şeref Malkoç'un aynı zamanda damadı. Bundan 3 yıl önce Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, tutuklu bulunan bazı tanınmış isimlere yönelik ziyaret taleplerinin işleme alınmaması konusunda damadı, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül hakkındaki şikayeti değerlendirmeye aldıklarını açıkladı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun kendilerine 18 Eylül 2018’de yaptığı müracaatın gelir gelmez işleme aldıklarını, Adalet Bakanlığı’ndan bilgi ve belgi istediklerini belirten Malkoç “Süresi içerisinde gerekli inceleme yapılıp gerekli karar verilecek, bundan endişeniz olmasın” diye konuşmuştu.

HDP Kocaeli Milletvekili, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, kosa bir süre önce cezaevindeki siyasilere ziyaret dilekçelerine cevap vermeyen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü kayınpederi Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç’a şikâyet etmişti. Konuyla ilgili yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere dikkat çeken Gergerlioğlu, “Ancak, Adalet Bakanlığı'nın ve Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül’ün söz konusu Kanun hükümlerinin uygulanmasında gerekli hassasiyeti göstermediği, dilekçeyle yapılan başvurulara cevap dahi verilmediği görülmektedir” demişti. 

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalar hakkındaki kararlar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Buna göre Adalet Bakanı Abdülhamit Gül istifa etti. Yerine eski Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ atandı.

"AF TALEBİM KABUL EDİLDİ ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM"

Adalet Bakanlığı görevinden istifa eden Abdulhamit Gül, “Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 19 Temmuz 2017 tarihinden beri sürdürdüğüm Adalet Bakanlığı görevinden ayrılmış bulunuyorum. Kendilerine görevden af talebimi kabulleri için şükranlarımı arz ediyor, yeni Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a başarılar diliyorum” açıklamasını yaptı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, istifa etti. Yerine eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ atandı. Gül, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 19 Temmuz 2017 tarihinden beri sürdürdüğüm Adalet Bakanlığı görevinden ayrılmış bulunuyorum. Kendilerine görevden af talebimi kabulleri için şükranlarımı arz ediyor, yeni Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a başarılar diliyorum.”

abdülhamit gül süleyman soylu.jpg

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMA SOYLU İLE YILDIZI HİÇ BARIŞMADI

Bir süredir İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile gerginlik yaşadığı bilinen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, görevinden istifa etti. Yerine, daha önce de AKP hükümetlerinde Adalet Bakanlığı yapmış olan Bekir Bozdağ atandı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de gece yarısı görevden alınanlar arasında yer aldı. Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak ile gündeme gelen 'görevden affını isteme' ifadesi, Gül için de kullanıldı.

Abdülhamit Gül'ün istifasının arkasından ise akıllara Süleyman Soylu ile yaşadığı görüş ayrılıkları geldi.

İsim vermeden birbirlerini eleştiren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında 'hukuk' tartışması yaşanmıştı. Soylu geçen haftalarda yaptığı konuşmada, "Ya arkadaş, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin" demişti.

"REHBERİMİZ HUKUKTUR" ÇIKIŞI

Abdulhamit Gül ise Soylu'nun sözlerine dikkat çeken bir yanıt vermişti. Gül, ''Değerli arkadaşlar bizim rehberimiz hukuktur, bizim rotamız hukuktur, bizim kılavuzumuz hukuktur. Biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil hukuk önden yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti" ifadelerini kullanmıştı.

Soylu'nun Gül'e yönelik "pasif kaldığı" eleştirileri yaptığı, ötesinde Soylu'ya verdiği destekle bilinen Bahçeli'nin de hukuk alanında yaşananlardan rahatsız olduğu ve Gül'ü istemediği öne sürülüyordu.

Nitekim dün gece yarısı yayımlanan Resmi Gazete'de de Abdülhamit Gül'ün Adalet Bakanlığı görevinden 'affını istediği' ifadesi yer aldı.

bakanozgecmis05-10-202119-33.jpg

Kararın, İmamoğlu'nun MOBESE görüntülerini yayınlamalarından iki gün sonra Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün özel bilgilerin ifşa edilmesi üzerine “FETÖ’vari anlayış” çıkışı sonrası gelmesi ise dikkat çekti.

Atamaya ilişkin CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "Normalde İstanbul'daki emniyet MOBESE kameralarından sızdırılması karşısında İçişleri Bakanı'nın görevden alınması lazım diyen Erkek, "Emniyetin MOBESE kameralarındaki görüntülerin hukuka aykırı, kişilerin özel hayatını ihlal eder şekilde ve siyasi hesaplar uğruna, siyasi çıkar uğruna kullanılması büyük bir skandaldır. Bu sistemin ne kadar çürüdüğünün açık bir göstergesidir. İçişleri Bakanı derhal görevden alınmalıyken kişisel verilerin korunmasıyla ilgili buna tepki gösteren Adalet Bakanı görevden alınıyor. Herhalde Soylu ve MHP, Saray iktidarı AKP'yi esir almış durumda" ifadelerini kullandı.

"SOYLU VE MHP İSTEDİĞİ İÇİN ALINDI"

Bunun bir görevden alınma olduğunu belirten Erkek, "Tek adam sisteminde aranıyor, affını talep et deniyor. İstifa değil, bu bir görevden alma. Çok açık bir şekilde Soylu ve MHP istediği için alındı. Gece yarısı alınan Cumhurbaşkanı kararlarıyla devletin çürümesi karanlıkta gerçekleşiyor. Şimdi biz bu karanlığı aydınlığa çıkaracağız hiç kimsenin endişesi olmasın. Kamu yönetiminde liyakat esas olmalıdır ama bu sistemde bu mümkün değil. Bütün yetkiyi, bütün gücü bir kişiye verirseniz işte tablo böyle gerçekleşir" dedi.

"BOZDAĞ, FETÖ KADROLAŞIRKEN BUNU SEYREDEN BİR ADALET BAKANI"

Bekir Bozdağ'ın üçüncü kez Adalet Bakanlığı görevine getirilmesine ilişkin konuşan Erkek, şu ifadeleri kullandı;

"Fetullah Gülen'e her platformda övgüler düzen, sadakatini gönderen, onu bir bilge insan olarak gören ve FETÖ yargıda inanılmaz bir şekilde kadrolaşıp yargıyı ele geçirirken bunu seyreden bir Adalet Bakanı liyakat olarak tekrar bir bakanlığı hak ediyor mu? Bu sistemde işte liyakat, öngörü, basiret önemli değil; sadakat önemli. Bugün sistemde yargı yürütmenin ağır tahakkümü altındadır. Montesquieu, 1748 yılındaki Kanunların Ruhu Üzerine kitabında, 'bir toplum için en büyük tehlike yürütmeyle yargının birleşmesidir' der. Bugün Türkiye'de maalesef yürütme yargıyla birlikte hareket ediyor. Hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok. Anayasada yazılı hak ve özgürlükler tehdit altında. Gazeteciler cezaevinde, öğrenciler tutuklanıyor, siyasetçiler cezaevinde, Osman Kavala 4 yıldır cezaevinde tutuluyor. Bunun gibi birçok örnek var. Herhalde adaletsizlikleri büyütmek istiyorlar. Tekrar Bekir Bozdağ'ı görevlendirdiler."

ABG.jpg

ABDÜLHAMİT GÜL KİMDİR?

12 Mart 1977'de Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu. Baba adı Cemil, anne adı Saliha'dır.

İlköğrenimini Cumhuriyet İlkokulu'nda tamamladı. Nizip İmam Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukatlık yaptı.

Lise yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum örgütlerinin farklı kademelerinde görev aldı. Yayın dünyasında çalışmaları da bulunan Gül'ün siyasi, güncel ve edebî konularda pek çok makale ve denemesi yayımlandı.

AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyeliğine seçildi. Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

25, 26 ve 27. Dönemde Gaziantep Milletvekili seçilen Abdulhamit Gül, 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan, 2. ve 3. Olağanüstü Büyük Kongrelerinde yeniden MKYK Üyeliğine seçildi ve AK Parti Genel Sekreteri olarak görevlendirildi.

65. Hükümet’te Adalet Bakanlığı görevini yürüten Abdulhamit Gül, 9 Temmuz 2018 tarihinde açıklanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi’nde de Adalet Bakanlığı görevine getirildi. Gül, evli ve üç çocuk babasıdır.

BOZDAĞS.jpg

BEKİR BOZDAĞ KİMDİR?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Nisan 1965'te Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde doğdu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Bozdağ, yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalında tamamladı, ayrıca Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

Serbest avukat olarak çalışan Bozdağ, 1999 yılında Fazilet Partisi Akdağmadeni Belediye Başkan Adayı oldu, Fazilet Partisi Yozgat Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı (1999-2001) görevinde bulundu.

Bozdağ, AK Parti Yozgat kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı (2001-2002), AK Parti Teşkilat Başkanlığında değişik illerde İl Koordinatörlüğü ve Bölge Koordinatörlüğü (2002-2007), AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği, AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı (2015) görevlerinde bulundu ve 22, 23, 24, 26 ve 27. yasama dönemlerinde Yozgat Milletvekili seçildi.

22. Yasama Dönemi'nde TBMM Adalet Komisyonu Üyeliği (2002-2007), 23. Yasama Dönemi'nde AK Parti TBMM Grup Başkanvekilliği (2007-2011) yapan Bozdağ, 61. Hükümet'te Başbakan Yardımcısı, 61, 62, 64 ve 65. hükümetlerde Adalet Bakanı, 65. Hükümet'te Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü görevlerinde bulundu, 27. Yasama Dönemi'nde Anayasa Komisyonu Başkanlığına seçildi.

Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bozdağ, evli ve 3 çocuk babası.

Diğer Haberler