Fatma Girik'in ölümünden sonra ortaya çıkan kahredici detay

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve üç gün önce İstanbul’da yaşamını yitiren Fatma Girik yarın Bodrum’da hayat arkadaşı Memduh Ün’ün yanında toprağa verilecek. Fatma Girik yaklaşık 30 yıl yaşadığı evine son kez götürülecek.

Selin Gül Alptekin 27 Oca 2022 -13:45
fatma girik mezar yeri haber.jpg

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Torba Mahallesi’nde yaşayan ve üç gün önce İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Yeşilçam’ın efsane ismi 79 yaşındaki Fatma Girikin defini için hazırlıklar tamamlandı.

Torba Mahallesi Atatürk Caddesi’ndeki Torba Mezarlığı’nın hemen girişinde yaklaşık 56 yıl birlikte olduğu ve 15 Ekim 2015 tarihinde yaşamını yitiren ünlü yönetmen Memduh Ün’ün hemen yanında mezarı açılan Fatma Girik için yarın Bodrum’da tören düzenlenecek.

BODRUM'DAKİ EVİNE SON KEZ GİDECEK

Yarın Bodrum Belediye Meydanı’ndaki Adliye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Torba Mahallesi’nde yaklaşık 30 yıl yaşadığı evine son kez getirilecek olan Fatma Girik'in naaşı ardından Torba Mezarlığı’na defnedilecek. Törene Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Fatma Girik’in arkadaşları katılacak.

fatma girik mezar yeri.jpg

"YARIN HAYAT ARKADAŞINA KAVUŞMUŞ OLACAK"

Fatma Girik'in aile dostu Filiz Kalkavan “Fatma hanım yarım asırlık ömrünü geçirdiği Memduh beyin ölümünün ardından çok sarsılmıştı. Bütün amacı O’nun yanında yer alabilmekti. Fatma hanım yarın son yolculuğunda hayat arkadaşına kavuşmuş olacak. Allah rahmet eylesin” dedi.

CEMAL REŞİT REY'DE DUYGU DOLU CENAZE TÖRENİ

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede, 79 yaşında hayata gözlerini yuman Yeşilçam'ın usta ismi ve eski Şişli Belediye Başkanı Fatma Girik için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda program düzenlendi. Programa Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Girik'in kardeşi Günay Girik, manevi kızı Ahu Turan ve sanat camiasından birçok isim katıldı. Fatma Girik'in tabutu bir dönem başkanlık görevini yaptığı Şişli Belediyesi önünde gerçekleştirilen törenin ardından Cemal Reşit Rey'e getirildi ve sahnenin ortasına konuldu. Törende, Fatma Girik'in oynadığı filmlerden kesitler gösterildi. Ardından Fatma Girik'in sevenleri Türk bayrağına sarılı naaşının yanına gelip kürsüye çıkarak duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

FATMA GİRİK.jpg

Fatma Girik'in menajeri Bircan Silan, "Şişli belediye başkanlığı döneminden beri yol arkadaşım dostum ablam ailemizin bir parçası öyle. Sanat dünyamız için çok büyük kayıp ama Fatma Girik benim için mavi direnişin simgesiydi. Sanat dünyamızın olduğu kadar bütün yaşamımızın bir parçasıydı. Her şeyden önemlisi onun için insan olmaktı. Şan şöhret para pul hiç bir şey değil insanların kalplerine dokunabilmek onun için hayattaki en kıymetli bir şeydi. Filmleriyle ve hayattaki duruşuyla bunu her daim bizlere verdi ve vermeye de devam edecek. Bizler onu şuan belki madden kaybettik ama manen içimizde yaşattığımız sürece emin olun yaşayacaktır" dedi.

EDİZ HUN: OLAĞANÜSTÜ BİR KADINDI

Kürsüye çıkan Ediz Hun "Fatma Girik ile 1964 yılında tanıştıklarını söyleyerek, "58 yıl geçti. Olağanüstü bir kadındı, dürüsttü, mertti. İnsanın gerçek gücü sıçrayışlarda değil sarsılmaz duruşlardadır. Böyle bir kadındı. Çok dürüst karakterli son derece mükemmel bir insandı. Türk sanat alemi için büyük bir kayıptır" diye konuştu.

fatma girik memduh ün mezar.jpg

Sanatçı Nur Sürer ise, "Gerçekten bizim fotomuz bunların da çok üstünde bir kadındı. 1985 yılında tanıştık. Ben gözlerine bakınca hayatımda mavinin bu kadar güzel olduğunu düşünememiştim. 20 gün önce konuşmuştuk. O bize dokundu biz ona dokunduk. Onunla görüştüğümüzde, 'Ben sinema arkadaşlarımla gurur duyuyorum' dedi. 5 yıldır bir tane uyunca da gelip bir şey istemedi. Onlarla gurur duyuyorum. Bu kadını unutmak mümkün değil" dedi.

Konuşmaların ardından Fatma Girik'in naaşı cenaze namazının kılınması için Teşvikiye Camii'ne doğru yola çıkarıldı.

Diğer Haberler