Türk Tabipler Birliği'nden Fahrettin Koca'ya pandemi yalanı tepkisi: Bıktık artık oyunlarınızdan

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Salgının başından beri algı yönetiminiz 300 bine yakın insanın ölümüne mal oldu. Hastaneler dolu; algı oyunlarınız nedeniyle aşısızlar, eksik aşılılar yoğun bakımları doldurmuş durumda. Resmi verilerinizle bile 100 bine ulaşmış günlük vaka sayısı, her gün ölen yüzler sizin eseriniz” tepkisini gösterdi.

Alpaslan Bolemgil 31 Oca 2022 -00:16
fahrettin koca.jpg

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün Giresun’da söylediği, “Artan vaka sayıları konusunda, -Sağlık Bakanınız olarak yüksek sesle söylüyorum- endişe etmeyiniz. Hastalık eski günlerindeki gücünde değil. Grip olan vatandaşlarımızın sayısını günlük olarak ilan etsek benzer manzaralarla karşılaşırız. Müsterih olunuz” sözlerine tepki gösterdi. Bakan Koca’nın Giresun’daki konuşmasına ilişkin sosyal medya paylaşımını alıntılayan Fincancı, şunları kaydetti:

Salgının başından beri algı yönetiminiz 300 bine yakın insanın ölümüne mal oldu. Hastaneler dolu; algı oyunlarınız nedeniyle aşısızlar, eksik aşılılar yoğun bakımları doldurmuş durumda. Resmi verilerinizle bile 100 bine ulaşmış günlük vaka sayısı, her gün ölen yüzler sizin eseriniz.”

fahrettin koca 30 ocak 1.jpg

KORONAVİRÜS'TE SON DURUM 30 OCAK PAZAR

Sağlık Bakanlığı’nın 30 Ocak’a ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 428 bin 214 testten 88 bin 145’i pozitif çıktı. Virüs nedeniyle 189 kişi daha hayatını kaybetti. İyileşen hasta sayısı 81 bin 530 olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Omicron varyantına bağlı vaka sayılarındaki artış salgının ilk donemlerindeki sonuçlara sebep olacak bir artış değil. Toplum önemli ölçüde aşılı. Hastalık hafif seyrediyor. Tedbir ise halen şart. Aşı (Turkovac) ve kişisel tedbirler ile salgın gündeminden çıkma zamanı” dedi.

30 ocak vaka tablosu 1.jpg

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı haritada, 2. doz aşılamada hedef nüfusun yüzde 75 ve üzerinin aşılandığı iller mavi renkle gösteriliyor. Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs verilerine ilişkin yayınladığı tabloda yer alan bilgilere göre; 2. doz aşılamada yüzde 88.6 aşılama oranıyla Osmaniye birinci sırada yer alıyor. Yüzde 61.3 aşılama oranı ile Şanlıurfa ise son sırada bulunuyor. 2. doz aşılamada üç büyük ilde ise birinci sırada yüzde 84.6 ile İzmir, ikinci sırada yüzde 82.3 ile Ankara ve üçüncü sırada yüzde 77.1 ile İstanbul yer alıyor.

Diğer Haberler